پرسش و پاسخ مهدوی

چگونه میتوان امام زمان (ع) را در این دوره و زمانه یاری کرد ؟

 

ما جوانان که امروز منتظر امام زمان(ع) هستیم، اما باید بدانیم انتظار کشیدن یک حالت و عمل قلبی است که آثار و برکت های فراوان بیرونی هم دارد و ما که منتظرانه،ظهورش را صبح هنگام در دعای عهد می خواهیم و دعا می کنیم در زمره ی انصار و یاری دهندگانش باشیم؛ نباید بگوییم حالا کو تا کی امام(ع) ظهور کند،بعضی ها هم می گویند ما از خودمان مأیوس هستیم؛ این درست نیست. وقتی کسی این دعا را می خواند؛باید خود را هم در این مرحله قرار دهد که اگر الآن امام ظاهر شدند در شمار انصار حضرتش قرار بگیرد .


 نکته دیگر اینکه لازم نیست انصار آن حضرت در زمان ظهور ایشان باشند،  هم اکنون هم می توان امام(ع) را یاری نمود و لازم به جبهه و جنگ نیست. البته با گفتار محکم و متقن با مخالفین حضرت بحث کند و هم با گفتار و هم با اعمال نیک دیگران را به سمت  مذهب حقّه راهنمایی کند.

 پس اولاً باید امام زمان(ع) را خوب بشناسید و به گونه ای زندگی نکنید که موجبات نارضایتی آن حضرت را به بار آورد و به جای اینکه با اعمال خود مردم را به امام زمان (ع) و دین اسلام  دعوت کنید؛ آنها را از دین طرد نکنید، باید  انتظار در تمام رفتار و گفتار و کردار ما نمایان باشد.
نباید تعمّد در گناه داشته باشیم، مبادا رفتار ما سبب ناراحتی آقا شود، مبادا کاری انجام دهیم که ایشان نمی پسندند، نکند سخنی بگوییم که مایه رنج امام باشد و رفتار مابرخلاف سیره و روش امام زمانمان باشد. 

  اما انصار امام زمان(ع) طبقات مختلف دارند گاهی اوقات نصرت دین به غیر مؤمنان هم ممکن است انجام بگیرد، یعنی فرد مؤمن نیست ولی امام زمان(ع) را یاری می کند وخداوند گاهی اوقات دینش را به وسیله افراد غیر مؤمن یاری می کند، پس چه خوب است ما حداقل مؤمن باشیم و با حالت اعتقاد و ایمان و به طور کامل و جامع و به آن مقدار که از دستمان برمی آید؛ حضرت را نصرت دهیم که خداوند در برابر  آن چیزهایی که به ما داده از ما وظیفه و تکلیف می خواهد.


  گویی تمام آنچه باید انجام بدهیم در این حدیث از امام صادق(ع)بیان شده است که فرمودند:       کسی که دوست دارد از اصحاب و یاوران قائم باشد باید منتظر ظهور باشد و براساس ورع و پرهیزکاری و تقوای شدید و اخلاق نیکو رفتار نماید؛ در حالیکه در مسیر انتظار گام برمی دارد. پس اگر درا ین حالت مرگ او فرا رسد و قائم قیام نماید پاداش او همچون پاداش درک کننده آن حضرت خواهد بود.


برگرفته از مطالب کتب : آماده باش  یاران امام زمان(ع)،استادحسین گنجی ص70،
سلوک مهدوی –محمدباقر حیدری کاشانی ص99،
سپیده دم ظهور (بررسی نشانه های ظهور) سیدمهدی موسوی ص39
:: برچسب‌ها: وظایف منتظران حضرت مهدی عج

نویسنده : هم عهدان منتظر
تاریخ : سه‌شنبه ٢٠ مهر ۱۳۸٩