پرسش و پاسخ مهدوی

آیا همه احادیث ذکر شده برای ظهور معتبرند؟

 

در منابع دینی ما انبوهی از رخدادهای طبیعی و غیر طبیعی و دگرگونی های سیاسی - اجتماعی به عنوان نشانه های ظهور یاد شده است و روشن است که درجۀ اعتبار و درستی همۀ این نشانه ها یکسان نیست . افزون بر اینکه بعضی از نظر سند و محتوا نیز دارای اشکال است و برخی دیگر در منابع معتبر آمده و از جهت سند و دلالت هم، استوار است 

 از آنجایی که در منابع دینی، قیام حضرتِ مهدی علیه السلام به عنوان یکی از نشانه های برپایی قیامت شمرده شده ، پاره ای از نشانه های ظهور به عنوان نشانه های قیامت شمرده شده است.

برخی دیگر کلی و محوری هستند و بعضی بیانگر مسائل ریز و جزئی است که گاه همۀ آنها را می توان در یک عنوان واحدی گردآوری کرد.

بنابراین به طور قطع نمی توان مشخص کرد که نشانه های ظهور چه مقدار است و به فرض هم که چنین کاری ممکن باشد؛ اهمیتی ندارد . مهم این است که فراوانی روایات به ما اطمینان می دهد که در آستانۀ ظهور مهدی موعود حوادثی رخ می دهد که برخی چشمگیر و فراگیر و بعضی نه چندان مهم و قابل توجه است.

و شاید نکتۀ دیگر فراوانی نشانه ها این باشد که ما متوجه شویم برای برپایی یک حکومت جهانی با محوریت الله چه نقاط ضعف و قوتّی وجود دارد.سعی کنیم با شناخت نقاط قوت و ضعف در راه این هدف متعالی گام برداریم و یکدیگر را  سفارش به صبرکنیم   چنانچه در آیۀ شریفۀ 200 سورۀ آل عمران خداوند می فرماید:

«یَا أَیُّهَا الَّذِینَ آمَنُواْ اصْبِرُواْ وَصَابِرُواْ وَرَابِطُواْ وَاتَّقُواْ اللّهَ لَعَلَّکُمْ تُفْلِحُونَ»  

اى کسانى که ایمان آورده‏اید صبر کنید و ایستادگى ورزید و مرزها را نگهبانى کنید و از خدا پروا نمایید امید است که رستگار شوید .


- فرهنگنامۀ مهدویّت ، خدا مراد سلیمیان صفحه 408 .
:: برچسب‌ها: شبهات مهدوی

نویسنده : هم عهدان منتظر
تاریخ : سه‌شنبه ٢٥ آبان ۱۳۸٩