پرسش و پاسخ مهدوی

آیا حدیث زیر دلیل برتری امام زمان نسبت به سایر ائمه است؟

 لَو أدرَکتُهُ لَخَدَمتُهُ أیامَ حَیاتی

امام حسین (ع) و امام صادق (ع) در دو حدیث جداگانه بیان فرمودند:

« اگر او را درک نمایم ، تمام روزهای زندگی ام را وقف خدمتگزاری به او خواهم کرد.»

امّا ، این جملات و احادیث دلیل برتری امام زمان (ع) بر دیگر ائمه نمی باشد ، زیرا از آنجا که در عصر ظهور رهبر بالفعل و فعال ما یشاء (فرمانروای مطلق )، امام مهدی (ع) هستند و همگی وظیفه دارند در راستای اهداف آن حضرت او را یاری دهند ، امام صادق (ع) چنین تعبیر فرمودند و مقصود امام ، بیان ارزش خدمتگزاری به آن بزرگوار بوده که حتّی امام معصوم هم آرزوی خدمتگذاری آن حضرت را دارد.

نه تنها ایشان بلکه تمام پیامبران و امامان علیه السلام ، آرزومند ظهور فرخنده مهدی موعود (ع) و استقرار دولت کریمه مهدوی در جهان هستند و همواره از خداوند توفیق دیدار و خدمتگزاری به ساحت آن حضرت را می طلبند.

همانطور که در روایات از ائمه با عنوان « نور واحد » نام برده شده؛ در واقع تراز ارزش ائمه یکسان است و آنها نمود انسان کامل می باشند.

اشتیاق امام به حضرت در این حدیث ، اهمیت موضوع و جایگاه امام را  برای مردم روشن می کند و اینکه امروز ، کار ما به دست اوست ، اینکه بشر عصر غیبت نیازمند به او ست و کارگشایی امورش به دست اوست.

«امروز امید در میخانه تویی تو 
              فریاد رسی ناله مستانه تویی تو »

تنها ، تفاوت امامان با یکدیگر در عرصه حیات اجتماعی خلاصه می شود که با توجه به شرایط زمان و مکان، عملکردهای متفاوتی را از خود نشان داده اند.

با توجه به دعای فرج امام زمان در آن فراز که می فرماید: یامُحَمَّدُ یا عَلِیُّ یا عَلِیُّ یا مُحَمَّدُ اِکْفِیانی فَاِنَّکُما کافِیانِ، وَانْصُرانی فَاِنَّکُما ناصِرانِ، یا مَوْلانا یا صاحِبَ الزَّمانِ، ... دْرِکْنِی أَدْرِکْنِی أَدْرِکْنِی، ...

خطاب به امام زمان (ع) می گوییم؛ ویژه و خاص بودن امام در عصر غیبت را بیان می فرماید و از کلیت ولایت معصوم سخن می گوید.

1- 20 پرسش و پاسخ پیرامون امام زمان (عج) ، سید جعفر موسوی نسب ، ص 176 .
2- سلوک مهدوی ، محمد باقر حیدری کاشانی ، ص 93

:: برچسب‌ها: امام مهدی در قرآن و روایات

نویسنده : هم عهدان منتظر
تاریخ : چهارشنبه ۱ دی ۱۳۸٩