پرسش و پاسخ مهدوی

دجّال کیست؟

دجّال کیست؟

شخص یا جریان عجیب و پر رمز و رازی که اصلی ترین دشمن امام زمان علیه السلام به حساب می آید؛ دجّال است.

او به عنوان کسی مطرح است که بیشترین ریزش ها را، ابتدا در جامعۀ جهانی و بعد دینی و بعد جامعۀ شیعی به بار می آورد.

کلمۀ دجّال از نگاه شیعه به معنی بسیار دروغگو و فریبکار که از صیغۀ مبالغۀ  ( دَجَ لَ ) گرفته می شود، اما در کتاب مکاشفات یوحّنا و به اعتقاد یهود و مسیحیّت کلمه ی دجّال از دو کلمۀ (دَج) به معنی: ضد و ( آل و یا ایل ) به معنی خدا گرفته شد که با هم می شود ضد خدا.

خصوصیات ظاهری

آنچه از خصوصیات ظاهری او در روایات به چشم می خورد اینست که یک چشم او ممسوح شده یعنی تباه شده است و دیگر چشم او در وسط پیشانی اش است و مثل شیشه ای سبز رنگ است و به خون آغشته است . همانند ستاره صبح می درخشد، با مردمان دنیا با زبان و گویش خودشان سخن می گوید، دجّال بر فضا و دریا تسلّط دارد و خورشید همراه او می چرخد. که منظور از این خصوصیّات این است که تک چشم جادویی او تک چشم مادی گری است و چشم خدایی و چشم خدابین او کور شده است و به زبان های مختلف دنیا مسلّط است و اوج فضا و دریا ها را فتح می کند .

در مورد حقیقت وجودی دجّال 3 دیدگاه حاضر است :


1. آیت الله گلپایگانی می فرمایند : دجّال یک شخصیت حقیقی است که با قدرتهای عجیب ظهور خواهد کرد.

2. آیت الله مکارم شیرازی می فرمایند : دجّال یک شخص نیست بلکه یک جریان عمومی حاکم بر جهان است که دارای ابزاری فتنه انگیزی است.

3.  جمع بین این دو نظریه این را بیان می کند:

که دجّال یک جریان عمومی فتنه انگیز در جهان است که سالها قبل از ظهور امام زمان علیه السلام کار می کند و بیشترین تلاش را می کند تا از میان یاران امام ریزش ها بگیرد و آنها را گمراه کند. ولی بعد از ظهور چهره ی حقیقی اش ظهور می کند.

 به طور کلی ما در آخر الزمان دجّالهای متعددی داریم که تحت یک نظام واحد جهانی هستند. پیامبر (ص) می فرمایند: دجّال پیکرش را به انواع سلاح ها حتی به شمشیر و نیزه و ترس مجهز می کند. او به غیر از اینکه به فضا و دریا ها مسلط است ابزار های دیگری در اختیار دارد .مثل:

1.بهره گیری از سحر و جادو

2.بهره گیری از جنیان و تسخیر آنان برای انجام بعضی کارهایش

3.بهره گیری فیلم ،تصویرها و موسیقی که روایات زیادی در این مورد رسیده است

4.استعمارگری و بهره کشی از مردم بی پناه

5. ادعای ربوبیت.و ....

بیشترین پیروان دجّال به تصریح روایات، یهودیان و عرب های فاسد هستند.

 پیامبر بزرگ اسلام در حدیث زیبایی به  ضرورت شناخت او و علت این شناخت اشاره می کنند. هر کس مهدی را انکار کند کافر شده است و کسی که خروج دجّال را هم انکار کند کافر شده است.

پیامبر در خطبه ای از خصوصیات دجّال به اصحاب می گفتند و در پایان فرمودند:ویژگی های دجّال را برای شما خواندم تا در آن بیندیشید و به حقیقت آن دریابید ، بر ضد او به پا خیزید و عمل کنید و آیندگان خویش را به او آگاه کنید پس همانا که فتنه ی او شدیدترین و بدترین فتنه ها است که تا به حال آمده است .

  اولین نشست تخصّصی مهدویّت  پیرامون دجال و نمود های آخرالزمان  9/8/88
:: برچسب‌ها: مبانی اعتقادی مهدویت, ضرورت آشنایی با مباحث مهدویت

نویسنده : هم عهدان منتظر
تاریخ : سه‌شنبه ۳ آذر ۱۳۸۸