پرسش و پاسخ مهدوی

آیا انتظار امام زمان(ع) فضیلت و ثوابی دارد؟

     انتظار حالتی است نفسانی که آمادگی برای آنچه انتظارش را می کشیم، از آن بر می آید و هرقدر که انتظار شدیدتر باشد، آمادگی و مهیّا شدن شدیدتر خواهد بود،نمی بینید اگر مسافری داشته باشید که در انتظارش بسر ببرید هرچه هنگام آمدنش نزدیک تر شود مهیّا شدن شما افزون تر می شود، بلکه احیاناً خوابتان به بیداری مبدّل می گردد چون انتظار شدید است.


     و هرچه که محبّت و دوستی شما با هم شدیدتر باشد مهیّا شدن برای محبوب زیادتر می شود. و بی تردید هرچه که انتظار برای امام زمان(ع) شدیدتر باشد آن منتظرمقام و ثواب بیشتری نزد خدای بزرگ و متعال خواهد داشت، بنابراین مؤمنی که منتظر آمدن مولایش باشد، هرقدر که انتظارش شدیدتر باشد تلاشش در آمادگی برای آن بوسیلۀ پرهیز از گناه و کوشش در راه تهذیب نفس و پاکیزه کردن درون از صفات نکوهیده و بدست آوردن خوی های پسندیده بیشتر می گردد.


     در روایتی از امام صادق(ع) در همین رابطه می خوانیم که فرمودند: هر آنکس که خواسته باشد از یاران قائم(ع) باشد باید که منتظر باشد و باید در حال انتظار به پرهیزکاری و خوی های پسندیده عمل کند، که هرگاه بمیرد و قائم پس از مردنش به پا خیزد، پاداش او همچون کسی خواهد بود که دوران حکومت آن حضرت را درک کرده باشد.


     و دیگر اینکه در فضیلت انتظار فرج امام زمان(ع) در روایات آمده است برترین اعمال امت است، البته باید متذکّر شویم که: این طور نیست که انسان هرچه می خواهد از گناهان و کردار زشت را مرتکب شود و بعد هم بگوید من منتظر هستم، همانطور که قبلاً هم آوردیم این حالت انتظار باید در انسان یک کوشش و تکاپو برای کسب فضایل و تقوا بشود و گرنه معلوم است که یک انتظار  منفعل ثواب برترین کارها را به خود جذب نخواهدکرد.


     امیرالمؤمنین(ع) می فرمایند: منتظر فرج باشید و از رحمت خداوند ناامید نشوید، به درستی که خوشایندترین اعمال نزد خداوند عزوجل انتظار فرج است.برگرفته از مکیال المکارم- سیدمحمد تقی موسوی اصفهانی، ص: 187، 195و 196.


:: برچسب‌ها: منجی در ادیان و مکاتب

نویسنده : هم عهدان منتظر
تاریخ : سه‌شنبه ۱٠ آذر ۱۳۸۸