پرسش و پاسخ مهدوی

فایده وجود امام غایب درعصر غیبت چیست؟

امامی که غائب است و مردم به آن دسترسی ندارند تا مشکلات خود را با او در میان بگذارند چگونه می توان حجت خدا بر مردم باشد ؟چنین فایده ی وجود  امامی در عصرغیبت چیست؟

١. مفهوم غائب بودن امام به این معنا نیست که ایشان وجود نا پیدا و رؤیایی دارند بلکه این گونه است که هر چند امام مهدی علیه السلام ظهور ندارند امّا حضور دارند و اساسأ غیبت ایشان به معنای از نظر مخفی بودن است و به عبارت دقیق تراین مردم هستند که از امام خویش غایبند .

٢. همچنین باید گفت که غیبت یکی ازاسرار الهی است و از آنجا که علم بشر محدود است لذا می تواند به اسرار خداوند پی ببرد (وَ ما اُوتیتُم مِنَ العَلمِ اِلاّ قَلیلأ ) از دانش جز اندکی به شما داده نشده.١

بنابراین کسی نمی تواند نسبت به وجود امری (مانند غیبت امام زمان) به علّت عدم کشف سِرّ این امر به آن اعتراض کند و آن را بی فایده و بی مصلحت بداند.


٣. امر غیبت امام زمان یک امر اتفاقی و بی سابقه نیست بلکه غیبت حجت های الهی در مقطعی از زمان در سنّت الهی یک امرمعمولی بوده است . چنانچه گروهی از پیامبران و اولیاء خدا مانند (حضرت موسی ،خضر،یونس،عزیر،صالح،ابراهیم علیه السلام ...) از دیدگان مردم عصر خویش پنهان بودند ،امّا هرگز از حوادث و اوضاع زمان غفلت نداشتند و به جهت ولایت و اختیاراتی که از جانب خدا به ایشان داده شده بود پیوسته در اموال و نفوس تصّرف می کردند و اوضاع را طبق صلاح، رهبری می کردند.

 

۴. پیامبر بزرگ اسلام در پاسخ به این پرسش که آیا در زمان غیبت مردم از وجود (قائم) فایده ای می برند؟ فرمودند :

بلی سوگند به پروردگاری که مرا به پیامبری برانگیخت ، در زمان غیبتش از اونفع می برند و ازنور ولایتش بهره میگیرند همانگونه که از خورشید به هنگام قرار گرفتن در پشت ابر ها استفاده می کنند٢.


مولای ما امیرالمؤمنین در مورد غیبت امام مهدی می فرمایند:

هنگامی که امام غایب از نسل من از دیدها پنهان شود ، مردم از حدود شرع  بیرون روند و توده مردم خیال می کنند که حجت خدا از میان رفته است و امامت باطل شده است ، به  خدا سوگند در چنبن روزی حجت خدا در میان آنهاست در کوچه ها و بازارهایشان گام بر می دارد .در خانهایشان وارد می شود ، در شرق و غرب جهان به سیاحت می پردازد و گفتار مردم را می شنود، بر اجتماعاتشان وارد می شود به آنها سلام می کند و مردم را می بیند امّا مردم تا روز معیّن و وقت مقرّر او را نمی بینند٣.

 

١. سوره اسراء آیه 85 قرآن  کریم     ٢. بحارالأنوار، ج 52، ص 92، چاپ اسلامیه      ٣. یوم الخلاص ، ص 139

-250 پرسش و پاسخ پیرامون امام ان علیه السلام ، سید جعفر موسی نسب از ص 209 تا 212 با کمی تغییر.
:: برچسب‌ها: مبانی اعتقادی مهدویت

نویسنده : هم عهدان منتظر
تاریخ : سه‌شنبه ۸ دی ۱۳۸۸