پرسش و پاسخ مهدوی

آیا برای یک انسان این مقدار عمر ممکن است ؟ چگونه؟

 منشا این سوال و طرح آن بدین جهت است که آنچه که در جهان امروز معمول و متداول است عمرهای محدودی بین 80 تا 100 سال است بعضی با شنیدن و دیدن چنین عمرهایی ، باور نمی کنند که شخصی می تواند عمری هزار ساله داشته باشد . اما آنچه که امروزه در مطالعات و تحقیقات نوین به چشم می خورد اینست که از نظر عقل و دانش بشری عمر طولانی امری غیرممکن نیست و دانشمندان با مطالعه اجزاء بدن به این حقیقت رسیده اند که ممکن است انسان ها بسیار طولانی زنده بمانند و حتی پیر و فرسوده هم نشوند . پروفسور اتینگر می نویسد " به نظر من با پیشرفت تکنیک ها و کاری که ما شروع کرده ایم بشر قرن بیست و یکم خواهد توانست هزاران سال عمر کند " بنابراین تلاش دانشمندان برای دستیابی به راههای غلبه بر پیری و درازی عمر ، نشان می دهد که زندگی انسان در یک شرایط مناسب آب و هوایی و تغذیه مناسب و فعالیت مناسب بدنی و فکری و عوامل دیگر، عمری نزدیک به صدو پنجاه سال را برای او به ارمغان می آورد.

افزون بر آن حکیمان و فیلسوفان عقیده دارند

 

٢.

 

 

 در آخرالزمان ظهور می کنند و جهان را پر از عدل وداد می کند معنای روشن این سخن آن است که ذخیره الهی دارای عمری طولانی است که تاکنون نزدیک به 100 سال از عمر مبارک آن حضرت می گذرد . دانشمندان شیعه در این باره دو دسته تالیفات نگاشته اند : دسته اول ، آن دسته که به طور تقریب قبل از سال 370 ه.ق تالیف شده است که در آن هیچ اشاره ای به این مساله یعنی طول عمر ایشان نشده است واین بدان معناست که طول عمر مبارک ایشان تا آن زمان طبیعی بوده است و اما دسته دوم آثار که شواهد نشان می دهد در دهه آخر سده چهارم ه.ق که دانشمندان و توده مردم عمر متعارف 120 سال می دانستند عمر مبارک ایشان در سال 375 ه.ق از حد گذشته است و از آن زمان اینگونه سوالات در اذهان پدید آمده است که از نخستین دانشمندان که به این مساله پاسخ گفته است و طول عمر را مطرح ساخته می توان به شیخ صدوق اشاره کرد که در کتاب ارزشمند کمال الدین و تمام النعمه در جلد 2 به تفصیل درباره طول عمر بحث کرده و به پرسش مخالفان پاسخ گفته است

 نیز بر طول عمر انسان صحه می گذارد و آن را امری ممکن می شمارد یکی از کسانی که در سنت پیامبر(ص) به ویژه در منابع اهل سنت به طول عمر او اشاره شده ( دجال ) است ، اهل سنت براساس همین روایات عقیده دارند که دجال در عصر پیامبر (ص) متولد شده و به زندگی خود ادامه می دهد تا در آخرالزمان خروج کند . حال اگر این احادیث صحیح باشد ، چنانچه اهل سنت براین باورند در این صورت شایسته نیست که آنان در حیات و عمر طولانی امام مهدی (عج) تردید کنند ، از طرفی حال که دشمن خدا به جهت مصالحی می تواند بیش از هزار سال زنده بماند چرا بنده و خلیفه و ولی خدا نتواند عمر طولانی داشته باشد؟

 

گذشته از آن نباید این موضوع را فراموش کرد که به اعتقاد پیروان همه ادیان آسمانی ، تمامی ذرات عالم در اختیار خداوند است و تاثیر همه سبب ها و علت ها به اراده او بستگی دارد و اگر نخواهد سبب ها از تاثیر باز می ماند و نیز بدون سبب و علت طبیعی ، ایجاد می کند و می آفریند

 

 

 

که زیست شناسان براین اساس و شواهد موجود ، عمر جاویدان برای هم انسان و هم ماهی را امکانپذیر دانستند

 

 

 

 

بهترین دلیل بر امکان چیزی واقع شدن آن چیز است . همین طور که عمرطولانی در میان پیشینیان روی داده است و تاریخ افراد زیادی را به ما نشان می دهد که عمری دراز داشته اند ، خود دلیل روشنی است بر اینکه طول عمر از دیدگاه عقل امری ممکن است . خواجه نصیرالدین طوسی در این باره گفته است " طول عمر ، در غیر مهدی (عج) اتفاق افتاده و محقق شده است چون چنین است بعید شمردن طول عمر در مورد مهدی (عج) جهل محض است.

که از این نمونه ها هم فراوان در میان مردمان ایران باستان از قبیل

رستم ، زال ، فریدون ، سام ، ضحاک نام برد و هم درمیان مردمان مصر باستان و از میان پیامبران و مردان الهی هم از قرآن کریم می توان نمونه هایی آورد و هم از روایات و هم از کتب الهی دیگر مثل تورات که نامهای بعضی از پیامبران معمر در آنجا درج شده است . از نمونه های قرآنی آن می توان به حضرت الیاس ، خضر (ع) که تاکنون هم زنده هستند و حضرت ذوالقرنین با 3000 سال و حضرت نوح (ع) 2450 سال داشتند و همچنین آدم ابوالبشر هزاران سال عمر داشتند . البته اگر بخواهیم از قرآن مجید بغیر از افراد، نمونه هایی بیاوریم می توان به داستان اصحاب کهف در سوره مبارکه کهف اشاره کرد که می فرماید : سیصد و نه سال در غار درنگ کردند ( آیه 18 ) قرآن در این آیه به حیات اصحاب کهف به مدت بیش از 3 قرن آن هم بدون آب و غذا تصریح می کند ، آیا با این وجود ، زنده و باقی ماندن کسی که غذا می خورد و می آشامد و راه می رود و می خوابد و بیدار می شود ، موضوع عجیبی است . و یا آیه 144 سوره صافات در مورد حضرت یونس (ع) می فرماید : اگر یونس (ع) در شکم ماهی تسبیح نمی گفت تا روز رستاخیز در شکم ماهی می ماند .
:: برچسب‌ها: معرفت و شناخت امام زمان(عج)

نویسنده : هم عهدان منتظر
تاریخ : یکشنبه ٤ امرداد ۱۳۸۸