پرسش و پاسخ مهدوی

غرض از قیام و نهضت حضرت مهدی علیه السلام چیست؟

  

  به طور خلاصه می توان غرض از قیام و نهضت حضرت را در موارد زیر بیان نمود:


_ اقامه دین اسلام و سنت های مٌرده و از بین رفته پیامبر گرامی اسلام

_ از بین بردن  بدعت هایی که از فرمانروایان و سلطانهای جٌور به وجود آمده است و یا از فرقه های گمراه صادر شده و اهل کفر و نفاق به ظاهر مسلمان آنها را به اسم دین وارد اسلام کرده اند 

_ تعلیم کتاب مبین قرآن و تفسیر آن از نحوه نازل شدن و تأویل هر آیه را بیان کردن ( تأویل: به مصداق های خارجی و عینی قرآن و آیات قرآن می گویند)

_ به پا کردن قسط و عدل در روی زمین و رفع ظلم و جور از مسلمین و هلاک کردن مشرکین و منافقین

 _ بازپس گیری حکومت زمین از دست نااهلان و واگذاری آن به عبادالله الصالحین و محو کردن کفر و شرک و نفاق و ستمگری، تا آنجایی که نماند بر روی زمین مگر دین و آئین و آن هم دین ستوده پیامبر اسلام و توحید خالص پروردگار جهانیان تا دیگر هیچکدام از فرقه های متفرق شده از شیعه در کار نباشد.


     او کسی است که مومنان را از زیر شکنجه و اسارت ستمگران نجات می دهد و زمین را از وجود همه مفسدین پاک می کند و هر فسق و فجور و بدعت و گمراهی را برمی اندازد، تا بندگان خدا با آزادی کامل به عبادت خدا بپردازند و از فضایل بهره مند شوند. او به اجرای احکام و قوانین تعطیل شده آئین اسلام می پردازد و حدود الهی را برپا می سازد.


    و خلاصه اینکه اسلام از سر گرفته می شود و دعوت تجدید می شود و بر تن اسلام پوستینی را که بر عکس پوشانده شده بیرون می کند و لباس نو می پوشاند. و سنت ها را تازه می کند و حقیقت قرآن را از پشت پرده های اوهام ظاهر می کند. تا آنجایی که عوام از مردم و بلکه خواص هم آنهایی که به آنها اوهام پرورش یافته بودند می گویند او دین جدیدی آورده است!


حضرت صادق علیه السلام می فرمایند: زمانیکه قائم قیام کند دعوت را از سر گیرد و دعوت تازه و نو از ابتدا بگیرد چنانکه پیامبر دعوت می کردند.


 

1- برگرفته از کتاب مهدی منتظر(علیه السلام)، آیت الله شیخ محمد جواد خراسانی، ص380 چاپ سیزدهم.

2- دولت کریمه امام زمان، سید مرتضی مجتهدی سیستانی، ص216 .
:: برچسب‌ها: حکومت جهانی حضرت مهدی عج

نویسنده : هم عهدان منتظر
تاریخ : چهارشنبه ۱٩ خرداد ۱۳۸٩