پرسش و پاسخ مهدوی

اوتاد و ابدال که از یاران حضرت مهدی(عج) هستند چه خصوصیاتی دارند؟

  

  ابدال: جمع (بدل) یا (بدیل)  عده ای معلوم از صالحان و خالصان خدا هستند که شمار آنها هفت یا هفتاد نفر است و می گویند هیچ گاه زمین از آنان خالی نباشد و جهان به خاطر ایشان برپاست، و هنگامیکه یکی از آنها از دنیا برود خدای متعال دیگری را به جای او برانگیزد.

      برخی دیگر گویند: آنان گروهی هستند که خداوند به وسیلۀ آنها دین را برپا نگه می دارد و روزی را نازل می کند. 40 نفر از ایشان در شام و  30 نفر در سایر بلاد هستند که هرگاه یکی از آنها از دنیا برود، یک نفر همانند او به جای قرار می دهد و علت نامگذاری آنان هم به ابدال همین است که هرگاه بمیرند، بدلی به جای آنان برگزیده می شود.

     در روایات اسلامی آمده است:« ایشان گروهی از یاران حضرت مهدی(عج) هستند در شام و هنگام ظهور ایشان خود را به مکه می رسانند و با حضرت بیعت می کنند.

    اوتاد: سی تن از یاران خاص حضرت مهدی هستند که همواره در خدمت آن حضرت به سر می برند. هر یک از آنان که از دنیا بروند فرد شایسته ای جانشین او می شود. از آنجایی که اوتاد جمع (وَتَد) است به معنای میخ، به نظر می رسد این گروه از مردان بسیار خالص و دلاور هستند که همچون کوه استوار هستند و در خدمت به آن حضرت به سر می برند.

    از امام صادق و امام باقر(ع) روایت شده: برای حضرت مهدی در دوران غیبت، 30 نفر ملازم (( هم نشین )) وجود دارد که با وجود آنها هیچ گونه وحشتی بر امام زمان عارض نمی شود.(1)

1- فرهنگ نامۀمهدویت، خدامراد سلیمانیان، صفحات23 و 24 و 66 و 67.

:: برچسب‌ها: مبانی اعتقادی مهدویت

نویسنده : هم عهدان منتظر
تاریخ : چهارشنبه ٦ امرداد ۱۳۸٩