نقش امام زمان (ع)در دوران غیبت چیست؟

 نقش امام زمان (ع)در دوران غیبت چیست؟ فاید غیبت چیست؟ در این دوران ایشان چه کاری برای بشریت انجام داده است؟

- باید دانست که جایگاه رفیع امامت در مذهب شیعه، جایگاهی همانند یک پادشاه و یا رئیس جمهور و یا حاکم نیست که تنها فرماندهی سپاه و یا تقسیم سرمایه های عمومی میان مسلمانان و یا جهاد با دشمنان و این امور را به عهده داشته باشد، بلکه شیعه امامیه در پرتو تمسک به حدیث ثقلین امام را حجت و خلیفه خدا در روی زمین می دانند که همانند نبی از طرف خدا انتخاب و منصوب می شود و تمام شئونات و مسئولیت های نبی مکرم اسلام بجز دریافت وحی را دارا می باشد. بنابراین امام علاوه براینکه مسئولیتها و وظایف بر شمرده شده یک حاکم و پادشاه را دارند، فواید و وظایف دیگری هم دارند یا به عبارتی دیگر ،یک دسته از فواید و وظایف با حضور امام در جامعه تحقق می یابد و دسته ای دیگر که جزو اصلی ترین و مهمترین رسالت های امام در دنیا است با وجود امام در جهان تحقق می یابد که از آن جمله به ٩ فایده مهم اشاره می شود:

1-  واسطه فیض بودن میان خداوند و انسانها 2- هدایت باطنی افراد لایق و شایسته هدایت 3- امید بخشی به مردم 4- امنیت بخش به اهل دنیا 5- حفظ شیعیان از فتنه ها و هجوم دشمنان 6- فریاد رسی از افراد گم شده و یا در راه مانده 7- حفظ علوم و اسرار الهی 8- تهذیب نفوس از طریق توسل و دعا کردن برای تعجیل در فرج ایشان 9- اتمام حجت خدا با مردم در رابطه با هدایت آنها به سوی صراط مستقیم ...

 این فایده ها که عرض شد اموری است که غیبت نمی تواند مانعی برای عملی ساختن آنها در میان مردم باشد، به علاوه حیات مادی و معنوی تمام موجودات به وجود امام زمان علیه السلام بستگی دارد.

« دنیا بواسطه او باقی است و مخلوقات از برکت او روزی دار می شوند و زمین و آسمان به سبب او قرار و ثبات دارند و خداوند زمین را به وسیله او پُر از عدل و داد می کند پس از آنکه از ظلم و ستم پُرگشته است.»

 و شیعه ها با اعتقاد به وجود امام زمان در عصر و زمان خود از قدرت و علم بی نهایت ایشان پشتوانه قوی و فولادینی دارند و شیعیان خود را پیوسته تحت توجهات و عنایات ایشان می دانند که یار و یاور آنها است لذا همانند کوهی استوار در برابر دشمنان می ایستند و از طرفی خداوند که فیاض مطلق است و وعده قطعی و حتمی ظهور امام زمان را داده است  می فرماید :"اگر شما آماده بودید و بندگان صلاح مورد نظر برای این امر فراهم بودند من هم حجت خود را برای هدایت شما و ریشه کن نمودن ظلم و ستم می فرستادم"، اما آنچه امروزه هست ادعایی واهی از آمادگی ما است و نقص از ناحیه مردم، ما فکر می کنیم که آمادگی ظهور را داریم، و چه خوش باشد اگر محک امتحان سره را از ناسره جدا سازد. والا حجت خدا از ما غایب نیست.

او فعال ترین مرد عالم است و دائما اصول قوانین حکومت و جامعه  داری را از جبرئیل می آموزد حل و فصل امور عالم ما و 120 عالم دیگر وجود دارد که همگی به دست پربرکت ایشان انجام می گیرد. بطوری که حرکت در تمام عوالم به وجود ایشان است.

"تنَزّلُ الملائکةُ و الروح فیها بِاذِنِ رَبهم مِن کُلّ امر" (سوره قدرآیه 4)

نازل می شوند ملائک و روح (  فرشته بزرگ خداوند به اجازه پروردگارشان در  شب قدر) و هر امری را می آورند ( نزد امام زمان همان عصر) 

منبع: جزوه فواید امام غایب، مهدی اباذری- صص – 4و5و14و20

/ 4 نظر / 32 بازدید
رهگذر غریب

عالیست.[گل]

آفتاب مهربانی

سلام تا حالا شده که فكر كني اگه خلبان يه هواپيماي در حال پرواز يكدفه بميره چيكار بايد كرد؟ با یه مطلب با همين موضوع به روزم یه سری به من بزن. راستي يادت نره كه نظرتو بنويسي.

یاس

هر جمعه قول میدهم آدم شوم ولی هم عهد خویش، هم دلتان را شکسته ام [گل]