چرا ما هر صبح جمعه ،دعای ندبه می خوانیم ؟

دعای ندبه ،نه تنها در همین امروز ، ما را متوجه جایگاه عقیدتی- تاریخی مان می نماید ، بلکه متذکر این نکته دقیق است که مواظب باشیم هدف گم نشود و در نتیجه گرفتار روزمرگی ها نشویم و از ثمر دهی جریان نورانی حرکت انبیاء در سراسر تاریخ بشر غفلت نکنیم ، و از وعده بزرگ خداوندکه حاکمیت جبهه نور بر جبهه ظلمت است ، باز نمانیم .

 در این دعا ،به ما آموزش داده اند در هیچ شرایطی از موضوع حقانیت مسیر اهل بیت (ع) عدول ننمایید و همواره سعی کنید آن را زنده نگه دارید . در این راه به گونه ای حرکت کنید که موجب اختلاف در جامعه مسلمین نشوید و به واقع این دعا الگوی مناسبی است جهت معنی کردن انسجام اسلامی ، چرا  که معنی انسجام اسلامی به معنی نفی حقانیت شیعه نیست ، بلکه به این معنا است که این حقانیت نباید منشأ اختلاف بین مسلمانان باشد و فرهنگ تشیع که می تواند بهشتی از معارف اسلامی را در اختیار جهان اسلام قرار دهد ، نباید عامل دوگانگی در جهان اسلام شود .

 دعای ندبه، دارای نظم و ترتیب دقیقی است که از توجه به ارسال رسولان یعنی از آدم (ع) شروع می شود و پس از طرح نقش تاریخی هر یک از انبیاء (ع)، ما را متوجه نقش تاریخی و هدایتگرانه حضرت محمد (ص) می نماید و جایگاه تاریخی حضرت علی (ع) مطرح می نماید و در نهایت مارا متوجه ابعاد مختلف تاریخی و تکوینی و هدایتگرانه حضرت مهدی (عج) می کند. 

 امید است که از جهت اصلی و رسالت مهم این دعای جلیل القدر غفلت نشود ، چرا که وقتی نگاه و نظر نسل جوان و تحصیل کرده ما متوجه فردای نورانی تاریخ شده ،دیگر تحت تأثیر ظلمات زمانه قرار نمی گیرد و از تحرک و نشاط برای فردای نورانی خود و جامعه خود باز نمی ایستد و یکی از رسالت هایی است که دعای ندبه متذکر آن است ، چنین نکته ای است .

 به امید هر چه بیشتر نزدیک شدن به فرهنگ معنوی و پر باری که دعای ندبه در اختیار ما قرار می دهد .


منبع : دعای ندبه، زندگی در فردایی نورانی ، اصغر طاهر زاده

/ 11 نظر / 185 بازدید
نمایش نظرات قبلی
سارا

شهید» کسی است که برای برقراری عدالت قیام می‌کند، خود را در راه خدا فدا کرده و برای رسیدن به رضا و وصال محبوب، از هستی خود هجرت می‌کند[گل]

منتظر

ای آخرین پیغام سبز! نگاه کن که چگونه دیوارهای ظلم بدون محابا بالا می روند و این ستمدیدگانند که محتاج دستان تو میباشند تا که از این حصار نجات یابند . پس بشتاب ای روح آفرینش ... اللهم عجل لولیک الفرج

انجمن فرزانگان کویر

با سلام مرد غريبي در جستجوي خانه اي بود تا در آن سكونت كند............. اين همه عالم طلبكار خوشند وز خوشي تزوير اندر آتشند. انجمن فرزانگان كوير

قلم دانش آموز

سلام. اگه مایل به تبادل لینک هستید ما رو با نام قلم دانش آموز لینک کنید و به ما بگید که وب خوب شما رو با چه نامی لینک کنیم. اللهم عجل لولیک الفرج.

همت مضاعف

بسم ربا لشهداء والصدیقین راستای حمایت و اطلاع رسانی در مورد عملکرد دولت ولایتمدار، با همت تعدادی از جوانان ولایتمدار به راه اندازی سایت همت آنلاین اقدام نمودیم. ارتباط خود را با سایت ما بیش از پیش حفظ نمایید. مطالب و اخبار جالب خود را برای ما ارسال کنید. در صورت تمایل و درخواست شما، مطالب جالب وبلاگتان را لینک می کنیم. شما نیز متقابلا در صورت صلاحدید سایت ما را در قسمت پیوندهای وبلاگتان قرار دهید. از تحاد من و تو جبهه رسانه ای حزب الله قوت و قدرت می یابد. شما نیز در این جنگ مقدس شرکت فعال داشته باشید تا با همت خود بازهم حماسه 3تیر84 و 22خرداد88 را تکرار کنیم. آینده از آن حزب اللهی ها است. اندکی صبر سحر نزدیک است.

غفاری

خوب ... آخه ما که امیدمون یه صبح جمعه هستش .. منتظریم ... [ابرو]

ایرانی

سلام بر هم عهدان عزیز شهادت امام صادق (ع) را به شما تسلیت عرض می کنیم. التماس دعا.......... سبز باشید....... گروه وبلاگ قائم المنتظر (عج)

رهگذر

چرا با اینکه دنیا و حکومت دنیا برای اولیاء خدا بی ارزش است(حضرت علی (ع):ارزش دنیا برای من از آب بینی بز کمتر است )باز بعد از رجعت حکومت میکنند؟