اوتاد و ابدال که از یاران حضرت مهدی(عج) هستند چه خصوصیاتی دارند؟

  

  ابدال: جمع (بدل) یا (بدیل)  عده ای معلوم از صالحان و خالصان خدا هستند که شمار آنها هفت یا هفتاد نفر است و می گویند هیچ گاه زمین از آنان خالی نباشد و جهان به خاطر ایشان برپاست، و هنگامیکه یکی از آنها از دنیا برود خدای متعال دیگری را به جای او برانگیزد.

      برخی دیگر گویند: آنان گروهی هستند که خداوند به وسیلۀ آنها دین را برپا نگه می دارد و روزی را نازل می کند. 40 نفر از ایشان در شام و  30 نفر در سایر بلاد هستند که هرگاه یکی از آنها از دنیا برود، یک نفر همانند او به جای قرار می دهد و علت نامگذاری آنان هم به ابدال همین است که هرگاه بمیرند، بدلی به جای آنان برگزیده می شود.

     در روایات اسلامی آمده است:« ایشان گروهی از یاران حضرت مهدی(عج) هستند در شام و هنگام ظهور ایشان خود را به مکه می رسانند و با حضرت بیعت می کنند.

    اوتاد: سی تن از یاران خاص حضرت مهدی هستند که همواره در خدمت آن حضرت به سر می برند. هر یک از آنان که از دنیا بروند فرد شایسته ای جانشین او می شود. از آنجایی که اوتاد جمع (وَتَد) است به معنای میخ، به نظر می رسد این گروه از مردان بسیار خالص و دلاور هستند که همچون کوه استوار هستند و در خدمت به آن حضرت به سر می برند.

    از امام صادق و امام باقر(ع) روایت شده: برای حضرت مهدی در دوران غیبت، 30 نفر ملازم (( هم نشین )) وجود دارد که با وجود آنها هیچ گونه وحشتی بر امام زمان عارض نمی شود.(1)

1- فرهنگ نامۀمهدویت، خدامراد سلیمانیان، صفحات23 و 24 و 66 و 67.


/ 7 نظر / 17 بازدید
ایرانی

با سلام ممنون از همکاری شما. سرویس دهنده بلاگ اسکای در بخش نظرات نظر خصوصی را درج نکرده است و کلا نظر خصوصی ندارد. یا علی

منتظر

دوست خوب ولايي من سلام و درود بر تو من به فضل و مدد مولا پورتالي زدم به نام پورتال منجي در اين پورتال دارم سايت ها و وبلاگ هاي مهدوي را لينک ميکنم شما نيز لينک شديد بدينوسيله پست هايي که شما در وبلاگ خويش مينويسيد در اين پورتال براي مخاطبين و شيفتگان حضرتش (عج) به نمايش در مي آيد هدف از تاسيس اين پورتال نيز جمع آوري نياز مخاطبين و علاقه مندان به مهدي موعود (عج) مي باشد از شما خواستارم اين پورتال را با نام پورتال منجي و به آدرس ذيل لينک کنيد: http://monjiportal.ir --------------- در ضمن اگر سايت يا وبلاگي در مورد حضرت مهدي(عج) سراغ داري ميتوني بهم اطلاع بدي تا در پورتال لينکش کنم. montazere313.entezar@gmail.com اينم وبلاگ خودم: http://Montazere313.blogfa.com التماس دعا براي فرج مولا با تشکر فراوان منتظر مدير پورتال منجي

ایرانی

اللهم عجل لولیک الفرج یا مهدی التماس دعا

غفاری

الهم عجل لولیک الفرج ... متشکر از این که به ما سری زدید اگر صلاح دونستید برای تیادل لینک اقدام کنید[گل]

هم عهدان منتظر-4

بسم رب المهدی آنچه که هستی هدیه خداوند به توست و آنچه که میشوی هدیه تو به خداوند است وبلاگ اخبار مهدوی با خبر هایی همچون"گوگل معنای "قدس" را به "اسرائیل" تغییر داد" اپ است. منتظر حضورتان و همچنین نظرات وپیشنهاداتتان هستیم. "الهم عجل لویک الفرج" . . .

[گل] باز هم به ما سر بزن