تغییر دین و آیین توسط امام زمان به چه معناست؟

با توجه به اینکه قرآن کریم کتاب جاوید الهی و اسلام آئین ابدی است چگونه امام مهدی (عج) آئین جدید و کتاب تازه ای برای بشریت به ارمغان می آورد؟


حضرت مهدی (عج) ذخیره الهی است تا آموزه های قرآن را به اجتماعات بشری عرضه کند و مردمان را به پذیرش و باور اصل و فرع آن فرا خواند امّا آئین نو و کتاب جدید (دستورالعمل) و برنامۀ و راه و روش تازه و تعبیرهای دیگری همانند آن که در احادیث رسیده برای تبیین این گونه مسائل است:

  1. احکام و معارف فروانی از مجموعۀ فرهنگ اسلام در گذشته بنا به علت هایی بیان و روشن نشده و یا متناسب با سطح فرهنگ و فکر اجتماع گذشته نبوده است و یا زمینه عملی کردن آنها وجود نداشته، بازگویی چنین معارفی بی گمان برای جامعۀ اسلامی ناشناخته خواهد بود و چون امام مهدی (علیه السلام) این آموزه ها را از ظاهر و باطن و قرآن کریم استنباط می کند و به مردم می آموزد برای آنان تازگی دارد و خیال می کنند آیین نو و کتاب جدید غیر از اسلام است.
  2. معارف و احکامی از قرآن کریم و اسلام فراموش شده و از یاد ها رفته است و به گونه ای که در جامعۀ اسلامی ناآشنا و برای مسلمانان ناشناخته است و طرح این مسائل نیز کتاب و آیین جدید پنداشته می شود.
  3. اصول و احکام فراوانی دچار تحریف و دگرگونی معنوی یا موضوعی گشته است و امام آنها را چنان که در اسلام اصیل بوده است دوباره مطرح می سازد و تحریف ها و انحرافات را روشن می کند و مفهوم حکم یا جایگاه آن را مشخص می کند و این کار با طرز برداشت عموم مردم و بعضی از عالمان سازگاری ندارد از این رو  برنامۀ جدید و  راه و روش تازه به حساب می آید.

بنابراین بیشترین مسائلی که امام مورد توجه قرار می دهد و برای جامعه اسلامی تازه و جدید جلوه می کند و ناشناخته و ناآشنا می نماید مسائل مربوط به عدالت اجتماعی و امور مالی و معیشتی مردم است یعنی موضوعی که انسان سخت نیازمند به آن بوده و به آن نرسیده و همین امر نیز مشکل نابسامانی اصلی زندگی بشر امروز را تشکیل می دهد و اجرای آن ها از اقدام های اصلی امام مهدی علیه السلم است.

به عنوان مثال: امام موعود به موضوع مساوات اسلامی شکل قانونی و الزامی می دهد؛ چنان که الحاق بن عمّار می گوید: «نزد امام صادق (ع) بودم آن حضرت تساوی مردم با یکدیگر و حقی که هر کس بر دیگران دارد سخن گفت و من سخت در عجب شدم، فرمودند: این به هنگام رستاخیز قائم ما است، که در آن روزگار، بر همه واجب است که به یکدیگر وسایل رسانند و نیرو بخشند.»

در فرازهایی از دعای ندبه هم چنین می خوانیم :

«کجاست آن کسی که برای تجدید و زنده کردن فرایض و سنت های اسلام ذخیره شده است. کجاست آن کسی که برای برگرداندن ملّت و آیین و شریعت اسلام برگزیده شده؟»


پرسمان مهدویت= خدامرادسلیمیان- ص 166 الی 168

/ 11 نظر / 19 بازدید
نمایش نظرات قبلی
یاسین

سلام ممنون از حضور گرمتان من هم تازه برگشتم دلم تنگ است انشالله خدا نصیب تمام آرزومندان کند تا لذتش را از نزدیک ببرند

تولدی نو

ختم ۲۰۰هزار سوره کوتاه قران کریم به نیت سلامتی و تعجیل در فرج امام زمان و شادی ارواح طیبه شهدا امیدوارم شما دوست عزیز مارو در این کار یاری کنید لطفا تعداد و نوع سوره را در نظرات اعلام کنید

سوال خوبی را مطرح کردید یا علی

سلام مهدی یاور عزیز چرا ویلاگت آمار سایت و بازدید کننده نداره

تولدی نو

دوست عزیز شما جز پیوندهای وبلاگ تولدی نو قرار گرفتید.[گل]

هم عهدان منتظر-5

بسم رب المهدی وبلاگahd-5.persianblog.ir در نظر دارد خلاصه کتابهای مهدوی را انتشار دهد ما منتظر حضور پرمهرتان هستیم. لطفا با نظرات و پیشنهادات خود ما را در بهبود وبلاگ یاری دهید. یا مهدی [گل]

عارف

[گل][گل][گل] بســــــــــــــــــم رب الـــشــــــــهـــــــدا [گل][گل][گل] ....:::::::: [گل][گل][گل]::::::::::.... کاش از دلبر نشانی داشتیم بر سر کویش مکانی داشتیم از برای مهدی صاحب الزمان کاش در دل جمکرانی داشتیم ....:::::::: [گل][گل][گل]::::::::::.... سلام دوست گرامی من مایلم با شما تبادل لینک کنم اگر با تبادل لینک موافق هستید می توانید من را با عنوان « جـــنــگ نــرم و ولايــــت » لینک کنید و به من بگویید شما را با چه عنوانی لینک کنم در پناه حق باشید [گل][گل][گل] ...

همعهدان منتظر-3

شخصیت‏هاى تاریخى اسلام و در راس آن‏ها ائمه‏ معصومین علیهم السلام و حضرت زینب علیهاالسلام تنها به انجام مناسك فردى قانع نبودند و حتى«اقامه‏» مناسك براى آن‏ها هدف غایى نبود، بلكه «اشاعه‏» دین و گسترش و توسعه‏ اسلام و كلمه‏ توحید، بالاترین هدف و آرمان براى آنان بود. توجه به این نكته و چگونگى موضع‏ گیرى زنان در سطح «اشاعه‏» به پیروى از جریان عاشورا و حضرت زینب علیهاالسلام به جاى موضع‏ گیرى فردى و در سطح خرد باید محور برنامه‏ الگوسازى قرار گیرد. میلاد حضرت زینب اسوه زنان ومردان عالم بر شیعیان مبارکباد ومخصوصا شما دوستان گرامی ز بیت مرتضی (ع) شاه ولایت اختری سر زد که از نور رخش، ارض و سما را زیب و زیور زد بود میلاد زینب (س) آنکه اندر روز میلادش در آغوش حسینش خنده بر روی برادر زد الهم عجل لولیک الفرج [گل][گل][گل][گل][گل]

سلام چرا آپ این دفعتون اینقدر طولانی شده

تولدی نو

یا من اسمه دوا و ذکره شفا ختم "أَمَّن یُجِیبُ الْمُضْطَرَّ إِذَا دَعَاهُ وَیَكْشِفُ السُّوءَ " برای شفای یک کودک چهار ساله سرطانی برای شفای این کودک دعا کنید.لطفا مارا در این ختم یاری کنید