راههای دوستی با امام زمان (عج) چیست؟

راههای دوستی با امام زمان (عج) چیست و چه کنیم که قلب آقا از ما راضی و خشنود باشد؟

در کتاب آسمانی قرآن که مضامین آن مورد اتفاق همه فرقه های  مسلمان است این موضوع در آیه 23 شوری مطرح گردیده است و طی آن محبت و دوستی اهل بیت(ع) و همین طور ذخیره الهی (حضرت مهدی (عج)) را بر همگان واجب نموده است و دوستی آنها را اجر و مزد رسالت نبی اکرم دانسته است  و در آیه 47 سوره سباء می فرماید:

«قُلْ مَا سَأَلْتُکُم مِّنْ أَجْرٍ فَهُوَ لَکُمْ إِنْ أَجْرِیَ إِلَّا عَلَى اللَّهِ وَهُوَ عَلَى کُلِّ شَیْءٍ شَهِیدٌ »

« بگو هر اجر و پاداشی از شما خواسته ام برای خود شماست»

پس معلوم شد که این دوستی ها موجب ارتباط روحی و معنوی است که راه مسیر به سوی کمال انسان و پیوستن به الله را فراهم می آورد و در حقیقت ملوک انسان را بسوی خداوند شکل می دهد.

با توجه به این مطالب، دوستی ومحبت به اهل بیت، اساس وپایه دین است و بلکه مساوی دین است امام صادق ع می فرمایند:«هل الذین الا الحب» آیا دین چیزی به جز محبت و دوستی است.

دین خدا جز با تکیه بر محبت و ولایت اهل بیت استقرار نمی یابد و از این رو انتظار حاکمیت و غلبه دین در جهان به نوعی انتظار جهانی شدن محبت و ولایت امام زمان  عج است. امام زمان عج می فرمایند: هر یک از شما باید به آنچه که او را به مقام دوستی و محبت ما نزدیک می کند عمل نماید. با این مقدمه و با استفاده از روایات به راه هایی که موجب رضایت آن حضرت از ما و  موجب دوستی ما با آن وجود نازنین می شود اشاره می کنیم:

1-اشتیاق و دیدار: در روایات از امام صادق ع است که" توقع امر صاحبک لیلک و نهارک" شب وروز در انتظار امام زمان باش نه سالی یک بار و نه هفته ای یکبار و نه روزی یکبار بلکه هر لحظه باید درانتظار دیدن و آمدن حضرت باشیم.

2-انجام وظیفه: بی تردید خدمتگزاران دوران ظهور امام خادمین دورران غیبت هستند آنها که در غیبت شبانه روز اهداف امام را سرلوحه خویش قرار می دهند.

 3-ادای حقوقی دینی و انجام واجبات و ترک محرمات: در راستای حفظ دین و ایمان زیرا که هم اساس و پایه قیام حضرت زنده کردن دین است و همین دین و دیانت است که به سود و آخرت ما خواهد بود.

4-خود سازی و رعایت تقوا:
این موضوع کمی با انجام واجبات و ترک محرمات متفاوت است و آن این که ممکن است کسی اهل نماز و روزه باشد و در  کسب و کارش رعایت حلال و حرام را بکند اما خوش اخلاق و خوش بر خورد نباشد و بااین کار عده ای از مردم را از اصل دین ودیانت بیزار کند و خوب این عمل مساوی با اصل تقوا و ورع داشتن نیست.

5-هدایت کردن دیگران:
یعنی نه تنها  خود بلکه دیگران را هم دستگیری می کند و خود را در مقابل آنها هم مسئول بدانند تا آ نجا که ممکن است در برابر انحرافات و فتنه ها امر به معروف نهی از منکر نماید.

6-ذکر و دعا کردن:
برای فرج امام زمان ع و خوندن نماز و زیارت کردن اییان را مخصوصا خواندن دعای معروف "اللهم عرفنی نفسک ...وان لم تعرفنی حجتک".که دعای معروفی است که در ابتدای دعای غیبت امام زمان  در انتها ی مفاتیح الجنان  آمده است.

7-
صدقه دادن به نیابت امام زمان و برای سلامتی امام زمان عج و نماز خواندن و هدیه کردن به نام امام و طلب رضایت ایشان و بر خاستن هنگام شنیدن نام مبارک حضرت و دهها برنامه خاص مثل شرکت در مجالسی که نام و یاد ایشان را زنده می کند ، برگزاری مراسم های عاقلانه و محبانه در نیمه شعبان که  موجب میشود قلب امام زمان از ما راضی شود و چون هیچ وقت دوستی یک طرفه نیست هر گاه امام از ما خشنود باشد ما هم راضی هستیم و رضایت خداوند هم در رضایت امام زمان ع از ما خواهد بود. آماده باش یاران اما زمان استاد حسین گنجی ص 19
200 پرسش و پاسخ پیرامون امام زمان سید جعفر موسوی نسب ص 343،344،343

/ 7 نظر / 157 بازدید
آفتاب مهربانی

سلام خدمت شما دوست عزیز ممنون بابت مطلب زیبایی که نوشتید . من هم با مطلب ((غایب یعنی چه ؟ )) بروزم و از شما دعوت می شه که بیایید و با نظراتون منو در ارائه بهتر مطلب کمک کنین . منتظرتم. [خداحافظ]

سجاد

با سلام ممنون میشم آگر با هم تبادل لینک داشته باشیم

خورشید پشت ابر

با سلام وبلاگ خوب و ارزشمندی دارید من شما را با نامن معرفت مهدوی لینک کردم شما هم مرا با نام خورشید پشت ابر لینک کنید. التماس دعا... اللهم عجل لولیک الفرج[گل]

کوثر

اگر آن یار نگاهی به دل ما می کرد گره از کار فرو بستۀ ما وا می کرد نفسش جان جهان زنده نماید ورنه دیگران هم بکنند آنچه مسیحی می کرد کاش آن عرش نشین پادشه کشور جود گذری از ره ما خاک نشین ها می کرد گویی از صحبت ما سخت به تنگ آمده بود داشت با مادر خود فاطمه نجوا می کرد شاید این زمزمه اش بود که فرزندت کاش زود می آمد و زخم تو مداوا می کرد سلام دوست عزیز با مطلب"محمد،منتظر قائم(عج)بود!"آپم و منتظر حضور پر مهر شما به امید صبح ظهور.... "یا فاطمه اشفعی لنا فی الجنه"

هادی

دوست عزیزم سلام ممنونم که قدم رنجه کردید با مطلب جدید به روزم www.bahadi.blogfa.com [گل]

همنشین

[گل]سلام دوست عزیز مطلب فوق العاده جالبی بود.اما نمیدونم میتونیم بهش عمل کنیم یا نه خوشحال میشم بهم سر بزنید نظر یادتون نره پاینده باشید[گل][گل]

شایان

همکار عزیز سلامعلیکم از مطلب خوبتان باذکر منبع در وبلاگم استفاده کردم خواهان تبادل لینک با شما هستم التماس دعا با افتخار شما را لینک کردم نامی مد نظرتان بود بفرمایید درخدمتم