فلسفه غیبت صاحب الامر (عج)چیست؟


3-آزادی از بیعت طاغوت های زمان

در برخی از روایات اسلامی آمده است که علّت و حکمت غیبت امام مهدی(علیه السلام) این است که آن حضرت به وسیله ی غیبت از یوغ بیعت با طاغوت های زمان آزاد می شود و بیعت با هیچ حاکمی را بر عهده ندارد، تا بتواند در زمان قیام خود آزادانه تلاش کند. دیگر امامان،از روی تقیه، حکومت ها را به رسمیت می شناختند ولی امام مهدی(علیه السلام)مأمور به تقیه نیست و به همین جهت با حکومت ها و طاغوت های زمان بیعت نمی کند. اگر غیبت آن حضرت نباشد، این امر شدنی نیست.

امام حسن مجتبی(علیه السلام) در این باره فرمود:
ما منّا احد الّا و یقع فی عنقه بیعة لطاغیة زمانه الّا القائم الّذی یصلّی روح الله عیسی بن مریم خلفه فانّ الله عزّوجلّ یخفی ولادته و یغیب شخصه لئلّا یکون لاحد فی عنقه بیعة...   هر کدام از ما در زمان خود بیعت حاکمان و طاغوت های زمان را از روی تقیه به عهده گرفته ایم، مگر قائم (قیام کننده) کسی که عیسی بن مریم به امامت آن حضرت نماز می گذارد. خداوند ولادت او را مخفی نگه داشت و برای او غیبتی در نظر گرفت، تا زمانی که قیام می کند بر گردنش بیعت حاکمی نباشد.


4) حفظ جان امام مهدی (عجل الله تعالی فرجه الشریف)

خداوند به وسیله ی غیبت امام دوازدهم(علیه السلام) جانش را از شر دشمنان حفظ نموده است. اگر ایشان درغیبت نبودند، «معتمد» عباسی که به خون آن حضرت تشنه بود امام مهدی(علیه السلام)را نیز مانند پدران بزرگوار آن حضرت شهید می کرد و زمین از حجت خداوند خالی می شد.

امام پنجم(علیه السلام)فرمود:
انّ للقائم غیبة قبل أن یقوم، قال: قلت: و لم؟ قال: یخاف  برای قائم ما قبل از آن که به پاخیزد غیبتی است.راوی پرسید: برای چه؟ حضرت فرمود: به جهت این که ترس از کشته شدن او وجود دارد.


 5ـ خالی نماندن زمین از حجت :

حضرت علی (علیه ‏السلام) فرمود:"لا تَخْلُوا الاَْرْضُ مِنْ قائِمٍ بِحُجَّةِ اللّه‏ِ؛ هیچگاه زمین از کسی که قائم به امر الهی باشد خالی نخواهد ماند."

 از سنّت‏های دائمی الهی این است که از آغاز آفرینش بشر را تحت سرپرستی یک راهنما و رهبر قرا رداده است و برای هر قوم و ملتی رسولی فرستاده تا آن رسول مردم را از عذاب الهی بترساند و وصی و خلیفه و جانشین و امام پس از او نیز همان سیره و روش پیامبر را عمل کرده و مردم را به اهداف الهی نزدیک کرده است.  امام صادق (علیه‏ السلام) می‏فرماید: "اگر در دنیا دو نفر وجود داشته باشند، یکی از آن‏ها امام و حجت خدا است. با توجه به روایت فوق و بررسی دوران زندگیِ امامان معصوم (علیه‏م السلام ) که هیچ کدام با مرگ طبیعی از دنیا نرفتند، اگر آخرین حجت الهی نیز غایب نمی‏ شد و درمیان مردم حضور عادی می‏داشت، یقینا به سرنوشت امامان دیگر دچار می‏شد و مردم برای همیشه از فیض‏ الهی محروم می‏شدند. خداوند متعال با حکمت بالغه ‏اش آخرین حجت خود را به وسیله غیبت حفظ و صیانت نموده تا زمین از حجت حق خالی نماند.

6ـ نداشتن یار و یاور:

یکی از علت‏های غیبت امام زمان (علیه ‏السلام )نبودِ انصار و اصحاب جهت یاری رساندن به آن حضرت است. تا انصار و یاری آماده نباشد هدف اصلی امام زمان که  تشکیل حکومت عدل جهانی است محقق نخواهد شد.از روایات مختلف این نکته برداشت می‏شود که نصاب یاران حضرت مهدی (علیه‏ السلام) 313 نفر می ‏باشد که با تولد و رشد آن‏ها، یکی از موانع ظهور مرتفع می‏گردد.
گفتنی است با توجه به متن و مدلول التزامی روایات، حکمت های دیگری برای غیبت آن حضرت ذکر شده است که برای اطلاع بیش تر می توان به کتاب های الغیبة شیخ طوسی و الغیبة نعمانی و کمال الدین و تمام النعمة، رجوع کرد.

/ 1 نظر / 14 بازدید
کوثر

یا امیر المؤمنین روحی فداک آسمان را دفن کردی زیر خاک ؟ آه را در دل نهان کردی چرا ؟ ماه را در گل نهان کردی چرا ؟ یا علی جان تربت زهرا کجاست ؟ یادگار غربت زهرا کجاست ؟ آجرک الله بقیة الله....التماس دعا [گل]اللهم عجل لولیک الفرج[گل]