دلیل گرایش مردم به عرفانهای دروغین و مدعیان مهدی چیست؟

پیش گویی های دروغین مدعیان:

پیش گویی های منجمان و شاعران و صاحبان علوم غیر عادی تاثیر فراوان بر باورهای مردم داشته است توجه پیروان به علوم غریبه باعث اطمینان سریع آنها به مدعیان به اصطلاح زاهد و درویش مآب می شود.

ادعای ارتباط با غیب و دارا بودن تاثیرات الهی حالات معنوی و فوق العاده و قدرت پیش گویی غیبی که اغلب به شکل فریبکارانه و غیر واقعی مطرح می شود باعث عوام فریبی و قبولپیش گویی ها می شده و پس از تخلف پیش گویی ان را توجیه می کرده اند.


متون روایی ضعیف یا تحلیل نشده:

مدعیان روایات ضعیف و یا تحلیل نشده را در فضای جامعه منتشر می کردند و باعث جهت دادن نادرست رفتار و عقاید مردم میگردیده.محل و شکل زندگی امام زمان عج الله تعالی فرجه الشریف چگونگی حضور ایشان در جامعه و نحوه ی رسیدگی به امور و ...تردیدهایی را در بین مردم نا آگاه ایجاد کرده به علاوه انسان همیشه متمایل است که خدا و امور غیبی را به شکل محسوس درک کند بنابر این مدعیان سعی در ملموس جلوه دادن روایات مربوطه با جعلی سازی می کرده اند مانند حلول روح ائمه در مدعیان.

به طور کلی مجموعه عملکرد فرد باعث ایجاد جذابیت وی و شگفت مردم می شده و عوام به دلیل ضعف علمی و نداشتن قدرت تحلیل و نقد تنها به استناد غیر عادی بودن اعمال و گفتار فرد ادعاهای ضعیف را می پذیرفته اند.

منبع:خلاصه شده از کتاب پیچک انحراف نوشته جواد اسحاقیان

 

/ 3 نظر / 24 بازدید
مدیر وبلاگ

سلام وب زیبایی دارید از شما دعوت می شود به وب ما هم سری بزنید اگر مایل به تبادل لینک بودید وب ما رو با نام خیمه گاه فاطمیون لینک کنید و در قسمت مطالب مدیر وبلاگ اطلاع دهید به چه نامی لینکتون کنیم یا علی [گل]

ساحل هدایت

بسم رب المهدی با کتاب زندگی مهدوی در سایه دعای عهدبه روزیم.

سربازکوچولوی آقا

سلام همسنگر خدا قوت.مطلب جالبی بود بامطلبی باعنوان ( امروز اصلا شهیدی نیست که بخواهد ما را ببیند!!! امروز قرن ۲۱ است!!!) برزوم خوشحال میشم تشریف بیارین به اميد صبح ظهور بــاولـایــت ، تــا شـــهــادت ، بـــا بـــصــیــرت بــاولـايـت زنـده ايـم ، تـازنـده ايـم ، رزمـنـده ايـم الــلهــم ارزقـــنا تــوفــيق شهـــادت فــي سـبـيـلـك ياعلي[گل][بدرود]