چگونه حضرت که در یک مکان، ناظر همه جا می باشند؟

حضور امام عصر(عج) در همه جا، و حاضر بودن تمام دنیا در پیش روی حضرت امام مهدی(عج)

باید دانست که حاضر و ناظر دانستن امام به این معنا نیست که امام با چشم سر، افراد را نگاه می کند؛ همان گونه که شاهد و ناظر بودن خدا نیز شهود و دیدن مادی نیست. بلکه امام دارای حقیقت وجودی بسیار بلندی است که مربوط به گستره این عالم مادی نیست. در بسیاری از این اخبار، برای پیامبر (ص) و امامان (ع) غیر از آنچه که ما آن را نفس و روح می نامیم ، مقامی والاتر اثبات شده و آن مقام نورانیت است.

این مقام نورانیت ، چون محیط و دربردارنده زمان ها و مکان ها است؛ بر همه چیز احاطه وجودی دارد، نمونه و مثلی است برای علم الهی یعنی همان گونه که خدای متعال بر همه ی ما سوای خویش، احاطه حضوری دارد و این به زمان و مکان ربطی ندارد، آن ها نیز که مظهر تام اسمای الهی اند و علمشان هم مظهر علم الهی است، به موجودات احاطه حضوری دارند.

بر این اساس استقرار حضرت در مکانی از مکان های این کره ی خاکی، با شاهد و ناظر بودن او منافقی ندارد . استقرار برای بدن مادی است و شاهد و ناظر بودن، مربوط به مقام نورانیت و روح مطهر انان که وسعت وجودی دارد می باشد.

پیام. علمی : «هایزنبرگ» شاگرد «انیشتین» می‌گوید: «حضور شیء واحد در همه جا صفر نیست» و «لورنس» شاگرد دیگرش می‌گوید: «مجموعه‌ای که در آن زندگی می‌کنیم، فقط ۱۰ درصدش قابل لمس و مشهود است و اگر کسانی باشند که به آن ۹۰درصد دسترسی داشته باشند، نه تنها زمان و مکان برایشان صفر نیست، بلکه مالک زمان و مکان هستند و می‌توانند در چند جا همزمان حضور داشته باشند.»

/ 0 نظر / 17 بازدید