ضرورت تشکیل حکومت اسلامی در زمان غیبت چیست؟

اساسا ضرورت وجود حاکم در هر جامعه ای یک مسئله عقلی است و هر کس با اندکی توجه در تعالیم اسلام به وجود برنامه تشکیلاتی و حکومتی در این آیین الهی پی برده و ضرورت وجود شخصی به عنوان حاکم در جامعه اسلامی را اذعان خواهد نمود.

حکومت های مختلفی در طول تاریخ ،همه بر اساس همین اصل عقلانی تشکیل شده اند.هیچ قبیله و طایفه ای را هر چند محدود و کوچک نمی توان یافت مگر آنکه مدیر و سرپرستی دارند که اداره امور آن گروه بر عهده اوست.امیر المومنین(ع)می فرمایند:

"هیچ جامعه ای را از وجود حاکم گریز نیست،خواه حاکمی دادگستر و نیکوکار و خواه حاکمی ستمگر و بدکار."١

 بنابراین برای اثبات ضرورت وجود امام در نقش حاکم و مسئول اداره و سیاست امت، نیازی به استدلال نمی بینیم و مسئله را به ارتکازی بودن و مورد قبول همگان قرار داشتن آن واگذار می نماییم.

به اعتقاد بسیاری از علما،راز سقوط و عقب افتادگی مسلمین و تحت سلطه بیگانگان قرار گرفتن امت اسلامی،در جدایی و شکافی است که بین صفوف آنان پدید آمده است.و در این راه بیش از آنکه بیگانگان مقصر باشند،مسلمانان خودشان مقصر هستند.همچنین بر این اعتقادند که یگانه داروی شفابخش در این شرایط اتحاد و انسجام مسلمین است.

حال سوال این است که وظیفه ما چیست؟کدام  راه را برگزینیم؟ بررسی مسائل مورد اختلاف و طرح مباحث علمی در این زمینه،به صورت برادرانه و در نتیجه بر کندن ریشه های کینه و نفاق و خصومت از میان جامعه اسلامی و یا سر پوش گذاشتن بر مسائل اختلافی؟!

جای بسی شگفتی است که برخی از کسانی که خود را منتظر ظهور و قیام حضرت مهدی(ع)می پندارند،هر گونه اقدام اصلاح طلبانه و مبارزه جویی با فساد را مخالف انتظار فرج انگاشته و بر این پندارندکه باید اجازه داد تا مفاسد اوج بگیردو ما در گوشه ای بنشینیم و نظاره گر اوضاع باشیم؛به امید مصلحی که ظاهر گردد و زمین را از لوث وجود این اشرار پاک سازد و به ما تحویل دهد!این در واقع منطق قوم موسی است که در برابر تقاضای او مبنی بر ورود به کشور فلسطین و خارج کردن آن از اشغال کافران گفتند"ما اینجا نشسته ایم،تو با خدا خویش بروی و بجنگید،هر گاه آنجا را فتح کردید،تحویل ما بدهید."٢

آیا روش امامان معصوم سکوت در برابر نابسامانی ها و مفاسد بود؟یا تا آنجا که در توان داشتند در راه اصلاح جامعه و رفع نابهنجاری های آن تلاش می کردند؟!

منتظر باید با روحیه انقلابی مخالف نابسامانی ها و ناهنجاریها و در جهت اصلاح جامعه تلاشگر باشد.

١_نهج البلاغه:خطبه۴٠

٢_آیه٢۴از سوره مائده به این داستان اشاره دارد.   

/ 6 نظر / 9 بازدید
امیرحسین

سلام دوست عزیز قبلا بیشتر به من سر می زدید البته من خودم هم چند وقته خیلی نت نیومدم ولی توجیه دارم واسه خودم. اگه یه سر به وبم بزنید متوجه می شید چرا چند وقت نبودم. پشیمون نمی شید یه سر بزنید و نظرتون رو هم بگید. شبهه1

مهدی

سلام دوست من وبلاگ جالبی داری........ کلی باهاش حال کردم.... خوشحال میشم به منم یه سری بزنی در ضمن اگه خواستی بگو تا با هم تبادل لینک کنیم راستی تازگیا یه بازی پیدا کردم که بیش از 7 ملیون کاربر داره من که خیلی ازش خوشم اومد تو هم اگه خواستی میتونی برای ثبت نام به لینک زیر بری...... http://www.travian.ir/?uc=ir2_21234

انجمن فرزانگان کویر

با سلام كمتر از ذره نه اي پست مشو مهر بورز تا به خلوتكه خورشيد رسي چرخ زنان انجمن فرزانگان كوير